“Бялата чапла” никога не изпълнява бойното си предназначение – след завършване на строителните работи - 1601-1609г., в тази част на Япония настъпва относителен мир. В самото начало на XVII век властта в страната преминава в ръцете на шогуна Йеясу Токугава. С бързи и решителни (често граничещи с жестокост) мерки той прекратява продължителните междуособици и установява мир, продължил няколко века. Затова крепостта е запазена до наши дни във вида, който е имала по времето на княз Икеда. Крепостният комплекс включва 83 дървени сгради.
През следващите два века – XVIII и XIX, около замъка селото Химейджи се разраства и се превръща в красив град.
Изградени изцяло от дърво, стените на замъка са боядисани в бяло. Сърцето на крепостта е главната кула, извисена върху най-високото място. Тя е своеобразна ос, около която се издигат още шест етажа. Символизира властта на княза и неговия закон. Вътрешната украса на крепостта в епохата на най-голяма мощ на шогуните поразявала с разкоша и великолепието си. Дървени резби, златни паравани, деликатна и впечатляваща декорация с изображения на птици, цветя и дървета – това били характерните черти на интериора на “Бялата чапла” – дело на талантливия майстор Ейтоку Кано. Днес вътрешната подредба на замъка е аскетична. Само дървените резби и изкусните изображения върху параваните напомнят за величествената красота на отминалите времена.
Стените на замъка крият много тайни, през годините са свидетели на множество събития – и тъжни, и щастливи. Тук изживява най-чудесните години от живота си дъщерята на втория шогун от династията Токугава заедно с любимия си съпруг Тодатоки Хонда. Но тук става жертва на собствената си преданост и нещастното младо момиче, прислужница в замъка, спасила тогавашния му господар от заговорници. Един от неразкритите метежници обвинява девойката в кражба на скъпоценен прибор. Тя е хвърлена в един от многото кладенци. Разказват, че и днес от там звучи женски глас, който непрестанно брои блюдата на трапезата.
Замъкът “Бялата чапла” е чудесен декор за много филми. Акира Куросава снима такива шедьоври на японското и световно кино като “Кагемуша или Сянката на война” и “Ран”. Тук се снима и един от филмите от поредицата за Джеймс Бонд - “Човек живее само два пъти”. През 2003 г. крепостта е декор на мащабната продукция “Последният самурай” с Том Круз.
Няма коментари:
Публикуване на коментар