Дувър е една от най-големите английски крепости и една от най-старите в Европа. Разположена е в графство Кент на брега на пролива Па дьо Кале (Стъпка от Кале) – най-тясната част от протока Ла Манш, между Великобритания и Франция. Заради стратегическото си положение, още от древността, замъкът си е спечелил прозвището “ключ към Англия”.
С невероятния си вид Дувърската крепост оказва силно въздействие върху наблюдателя. Могъщите стени, огромните кули ясно говорят за едно отминало време – сурово и бурно, но без съмнение, обвито в романтичност и загадъчност. Отлично съхранените съоръжения на замъка са естествен декор за над 17 телевизионни и кинопродукции, сред които са “Хамлет“, “Лейди Джейн” и пр.
Крепостта е разположена върху прочутите Бели скали и още в доримската епоха тук са съществували военни укрепления, обградени с валове. След 43г. сл. Хр. Дувър се превраща в римско пристанище. Построяват се крепост и два фара, които указват пътя към залива. От онази епоха е запазен единият фар, строен около 50г.сл.Хр. След 600г. градът и укрепленията опустяват. След около 400 години, по време на управленето на последния англосаксонски крал Харолд II към запазения фар е пристроена църква. Самият маяк променя ролята си – в онази епоха е използван като камбанария. Малко по-късно около църквата е направен ров.
На 14 октомври 1066 г. след победата над Харолд II в битката при Хейстингз, пътят на Уилям Завоевателят към Уестминстърското абатство минава през Ромни, Дувър, Кентърбъри, Съри и Беркшир. Още тогава вниманието на новия крал е привлечено от Дувър. Норманският историк Уилям Поатие пише :” След това той (Завоевателят) се отправи към Дувър, в който според известията, се беше събрала голяма войска. У англичаните, обхванати от ужас при неговото приближаване, не остана увереност нито в могъществото на крепостните стени, нито в числото на войниците… Докато гражданите се приготвяха да се предадат безусловно на милостта на победителите, норманите, жадни за плячка, запалиха града и скоро голяма част от него беше обхваната от огън. Уилям после плати ремонта и превземайки замъка, прекара осем дни в него, добавяйки нови укрепления.” Вероятно в този текст става дума за ремонта на саксонския форт, в чийто център се издигала църквата Света Мария Кастро.
Началото на формирането на съвременния крепостен комплекс се поставя при управлението на крал Хенри II Плантагенет, внук на УилямI. В продължение на 10 години – от 1178 до 1188г., под ръководството на архитекта Морис Инженера (Maurice the Engineer) се строи огромен донжон, както и външните укрепления на крепостта. Строителните работи костват на краля (и на поданиците му) немалката сума от 6 300 ф. стерлинги. Новите постройки са смятани за твърде старомодни още по онова време.
Хенри II не успява да завърши планираните строителни дейности в замъка. Делото му е приключено по време на управлението на синовете му Ричард I Лъвското сърце и Джон Безземни, при който се извършват повечето довършителни работи. Този факт не е учудващ – от десетте години, през който е крал на Англия, Ричард I живее само 6 месеца в кралството си, през по-голяма част от управлението си той участва в различни военни начинания, включително и в Третия крастоносен поход и по-късно е пленен от императора на Свещената римска империя Хенрих VI. След завръщането си в Англия (освободен е срещу фантастичния откуп от 150 000 марки , представляващ двугодишния доход на английската корона) кралят насочва усилията си към строежа на замъка Гаяр във Франция.
Няма коментари:
Публикуване на коментар