събота, 17 август 2024 г.

Замъците: Кардона

 




Замъкът Кардона
Една от моите каталунски любови...
Кардона е един от най-внушитените замъци в Испания и най-добре фортифицирана крепост в Каталуния.
Често я включват в групата на десетте най-добре укрепени замъци в Европа.
Разположен е на хълм с висичона от 585 метра. В подножието на замъка е възникнал град със същото име. Фактите говорят, че на това място е имало укрепление още през VIII век в епохата на Каролингите и по-късно е било унищожено от маврите. Замъкът е построен отново през 886 г. от граф Уилфред Космати (Гифре или Гифред Космати) от дом Барселона. От този момент Кардона се превръща в най-силно укрепената крепост в Каталуния. По време на Войната за испанското наследство Кардона удържа противниците си цяла седмица след като пада Барселона - 18 септември 1714 година.
Французите атакуват ожесточено крепостта, защитнищите ѝ проявяват голяма храброст, но са далеч по-малобройни и Кардона пада. Следва разрушаване на великата твърдина и превръщането ѝ в манастир. В края на XVIII и началото на XIХ век Кардона отново добива военно предназначение – бастионите са възстановени и в тях се помещават казармите на испанските крале в този район.
Замъкът е сериозно засегнат от боевете по време на Гражданката война.
В наши дни Кардона е възстановена и е внушителна и респектираща. Възстановителните работи продължават – в момента се работи по проект с приблизителна стойност от 2700000 евро.
Както всеки уважаващ себе си замък и Кардона има привидение. Това е една от най-любимите ми теми – където ида, все призраци търся.
Легендата разказва за девойката Аделаида, която умира от мъка по любимия си в голямата кула на крепостта когато е само на 13 години. Тъжно... В хотела, разположен на територията на замъка, има специална стая с призраци.
Хотелът е много интересен – в стремежа да се достигне автентичност, в стаите има и нощни гърнета...
През Средновековието Кардона е една от най-богатите области в кралство Арагон благодарение на добива на сол. Херцогът на Кардона е наричан често „крал без корона“ заради големите богатства, с които разполага.
През Средните векове виконтите на Кардона принадлежат към най-висшата аристокрация на кралство Арагон. Съществуват брачни връзки между тях и управляващата династия. По-късно господарите на Кардона са въздигнати в ранг на херцози.
Църквата Сант Висент, постоена вътре в замъка през 1040 г., приютява останките на кардонските херцози.
Та, както вече споменахме, богатството на Кардона се дължи на лозята, търговията и най-вече, на добива на сол.
На 3 км от средновековния замък се намира Солната планина – забележителен геоложки феномен, съществуващ повече от 40 милиона години. Интересен факт е, че Солната поланина е описана за пръв път от Плиний Стари още в I в.сл. Хр., а по-късно се споменава и от редица други римски учени. Всички са на едно мнение – Солната планина е „истинско чудо на света“.
Дълги години солта се добива по открит способ в кариери. През 1902 г. започват подземни дейности. Шахтите стигат до 1308 м дълбочина и се откриват калий и манган.
През 1990 г. добивът е прекратен. Солната планина е превърната в прекрасен, благоустроен музей – туристическа атракция под името „Светът на солта“. Заслужава си да се види - прекрасни солни образувания, артефакти от Средните векове и чудесна организация.
И пак ще напиша – тези работи каталунците ги могат. Ние да вземем и да се поучим от опита им.


































Няма коментари:

Публикуване на коментар